Kupno nowego ciągnika to naprawdę bardzo duży wydatek, dlatego też bardzo dużą popularnością cieszą się używane ciągniki zachodnie. Niestety kupno używanego sprzętu to bardzo duże ryzyko. Zanim zdecyduje się na wybór konkretnego ciągnika, trzeba liczyć się z pewnymi wydatkami. Jednak jeśli podejdzie się do sprawy na chłodno, to można oszczędzić wydania pieniędzy na sprzęt, który nie będzie tego warty. Kupno ciągnika używanego, który nie będzie warty swojej ceny, nie jest wcale trudne.

Na co zwracać uwagę?
Przy wyborze sprzętu nie należy kierować się tylko i wyłącznie liczbą motogodzin, jak i wiekiem maszyny. Jeśli chce się samodzielnie naprawiać swój sprzęt, warto postawić na ursusy czy też zatory pochodzące z lat 80 i 90. Jeśli stawia się na nowoczesne ciągniki zachodnie, to trzeba liczyć się z naprawianiem u specjalistów.

Najważniejszymi elementami w takich nowoczesnych ciągnikach są:
– komplet dokumentów – od obejrzenia dokumentacji ciągnika warto w ogóle rozpocząć jego proces weryfikacji. Należy sprawdzić świadectwo homologacji, zaświadczenia, opłaty oraz dowód rejestracyjny.
– silnik – przede wszystkim silnik należy sprawdzić na zimnym silniku, pozwala to sprawdzić, jak maszyna radzi sobie z odpalaniem i rozgrzewaniem poszczególnych elementów silnika. Warto zobaczyć rozrusznik, alternator czy też pompy. Jeśli dysponuje się manometrem, warto zobaczyć ciśnienie oleju. Innymi układami, które trzeba zobaczyć jest między innymi stan wtryskiwaczy.

Nie można zapominać, że poza sprawdzeniem wizualnym silnika oraz przetestowaniem jego pracy zarówno na zimno, jak i ciepło niezbędna jest jazda. Ciągniki zachodnie należy testować zarówno na polu, jak i równej asfaltowej drodze. Podczas jazdy wychodzą różne problemy ze skrzynią biegów, hamulców czy też nieprawidłowa praca ciągnika pod obciążeniem na wyższych obrotach. Istotnym elementem jest także stan opon, których wymiana jest dość kosztowna. Kupując tak skomplikowany sprzęt najlepiej poprosić o pomoc specjalistów, którzy mogą zweryfikować pojazd bardzo dokładnie. Pozwoli to kupić najlepszy sprzęt.